auto

Volvo prodáno do Číny!

Jedna celá osm miliardy dolarů. Tolik právě zaplatila čínská společnost Geely za automobilku Volvo, kterou přebírá od Fordu.

Až doteď patřilo Volvo pod křídla Fordu, který měl se švédskou značkou od roku 2005 vážné problémy. Nevydělala totiž ani cent. 

Přesto, že skoro dvě miliardy dolarů zní jako ohromná částka, je to ve skutečnosti pouze čtvrtina toho, za kolik Ford před jedenácti lety Volvo koupil.

Volvo není ale samotná automobilka, která se z područí jednoho z největších  automobilových koncernů na světě stěhuje na východ. Nezapomínejme na Jaguar, Land Rover a Aston Martin. První dvě zmíněné automobilky nyní provozuje indický gigant Tata.

Čínská Geely se zavazuje, že u Volva zůstane vše kompletně při starém. Volvo bude nadále od Fordu odebírat technologie a know-how, továrny se nikam stěhovat nebudou. To doufejme, protože nějaká užší kooperace švédského výrobce kvalitních a bezpečných vozů s výrobcem čínských šmejdů by asi moc dobře nedopadla.

Geely je momentálně nejrychleji prosperující automobilka na čínském trhu a chce doma postavit továrnu, kde se za pár let budou Volva vyrábět právě pro tamější rychle rostoucí trh. Geely tam plánuje výrobu 300 000 aut ročně.

www.auto-iq.cz